This isn’t really a big deal. It’s not even a huge difference in the grand scheme of things. It’s just a difference in the way the unit of measure is applied. A sales price per unit of the unit is a number that refers to the money a seller is willing to pay for the item. If you are selling anything for the first time, the unit of measure is the original cost of the item.
The main difference between the two is the price of the item. The difference between the sales price per unit and the variable cost per unit is the variable cost per unit.
The cost of buying an item is the base unit of measure. There is no cost to buying the item. The difference between the sales price per unit and the variable cost per unit is that each additional unit of the variable cost per unit is a cost that the seller must pay.
The sales price per unit includes all of the costs that the seller must pay to ensure the product is delivered at the agreed-upon quantity and the quality is maintained. In contrast, the variable cost per unit doesn’t include all of the costs that the seller must pay for its production, but it does include its variable costs.
The variable cost per unit is, in fact, a variable cost. The variable cost per unit is the amount each variable component cost the seller must pay. For example, if the seller has an additional $100,000 in construction costs due to variable costs, that means the total purchase price per unit is $100,000. If we assume the seller has two units of the same product, we can simply add those two units together to determine the variable cost per unit.
The variable cost per unit is the total variable cost of the overall product, even if the original product costs more to produce. Therefore, if you want to know the variable cost per unit of a product, you simply multiply the original, variable cost per unit by the number of units.
The two methods are essentially the same. A variable cost per unit is the total cost of the product, including variable costs. But a variable cost per unit is the cost of the product, excluding variable costs.
In the case of the above example, a variable cost per unit is the cost of the product, including variable costs, minus the cost of the product, including variable costs.
The difference between the two is that variable cost per unit is calculated by dividing the variable cost per unit by the variable cost, so a variable cost of $1,000 per unit is calculated to be $1,000 divided by $1,000 divided by $1,000, resulting in a variable cost per unit of $1,000 divided by $1,000, which is the same as the variable cost per unit.